EU afviser at forlænge Microsoft-frist

EU afviser at forlænge fristen for Microsoft, som nu risikerer dagbøder på 15 millioner kroner.

I den igangværende monopolsag mod Microsoft har EU-kommissionen afvist at forlænge fristen for softwaregiganten til at aflevere sit svar, som udløber den 15. februar. Senest på denne dato skal Microsoft svare på anklagerne, ellers truer EU-kommissionen med dagbøder på op til 15 millioner kroner.

Den oprindelige frist, som udløb den 15. december, er allerede blevet forlænget med to måneder, og Microsoft forsøgte i sidste uge at få fristen forlænget endnu engang, men EU afviser at give softwarefirmaet mere tid.

Microsoft har også bedt om at få aktindsigt i korrespondancen med tekniske eksperter, men dette afvises også af kommissionen. Microsoft mener at afvisningen er i strid med gældende regler.

Striden handler om, hvorvidt Microsoft opfylder de krav som EU-kommissionen har stillet efter dommen i 2004. EU konstaterede i november sidste år, at Microsoft ikke har opfyldt de betingelser, som blev fastsat i 2004. Det gælder blandt andet den dokumentation, som Microsoft skal stille til rådighed for konkurrenterne.

Uafhængige sagkyndige har betegnet den dokumentation som Microsoft har leveret som ubrugelig. Det er denne kritik, som Microsoft skal svare på inden den 15. februar.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S