Billige USB-nøgler kan føre til datatab

Flere danske forbrugere er blevet snydt ved køb af USB-drev. Producenterne fralægger sig ansvaret.

Efter gårsdagens omtale af forfalskede USB-drev i ComON har redaktionen modtaget talrige henvendelser fra læsere, der er blevet snydt ved køb af USB-produkter. Det tyske marked er blevet oversvømmet med falske USB-drev i den seneste tid, og nu tyder meget på, at en del af produkterne har fundet vej til Danmark.

Det er kendte tyske producenter som Hama, Emtec og Bluemedia, der har solgt forfalskede USB-drev gennem store elektronikkæder som Mediamarkt og Saturn. Men producenterne skubber ansvaret over på deres underleverandør, som igen fralægger sig enhver skyld i skandalen.

Hama har nu oprettet en webside, hvor man kan finde informationer om de forfalskede produkter i FlashPen Fancy-serien med 2, 4 og 8 GB. Men websiden findes kun på tysk. Hos Emtec har man tøvet med at erkende problemet og omtalte det i første omgang som en 'produktionsfejl'. Nu har Emtec også startet en tilbagekaldelse af sine produkter i C150-serien, som også sælges hos mange forhandlere i Danmark.

Emtec forklarede i første omgang, at fejlen kun optrådte ved filer der er større end 1 GB eller foldere med flere end 1.000 filer. Men det tyske computermagasin c't, der som de første afslørede skandalen, har dokumenteret at denne forklaring ikke er korrekt. Det er ganske vist rigtigt, at man ikke kan gemme filer med mere end 1 GB på mediet. Men forklaringen er ganske enkel, at 4 GB chippen er blevet byttet ud med en billigere 1 GB chip.

Både Hama og Emtec betegner sig selv som ofre i sagen og placerer ansvaret hos en underleverandør i Hong Kong, Starline International. Men det kinesiske selskab afviser, at man har leveret de forfalskede produkter. Ifølge Starline kommer de falske USB-drev fra Taiwan og ikke fra Kina.

I et interview med magasinet c't siger en repræsentant for Starline, at man håber at sagen vil føre til, at de europæiske forhandlere bliver mere kritiske ved indkøb af USB-drev. Priserne er efterhånden så lave, at der bør være grund til skepsis hos køberne.

Sagen har især vakt opmærksomhed, fordi de forfalskede produkter i værste fald kan føre til datatab hos pc-brugerne. Svindlerne har manipuleret produkterne, så de snyder operativsystemet til at tro, at der er mere plads end det, chippen rent faktisk kan rumme.

Hvis man forsøger at fylde USB-drevet med data, så fortæller operativsystemet i første omgang, at kopieringen er lykkes. Men bagefter, når filerne skal hentes igen, så er indholdet ulæseligt.

Hos c't kan man hente et program, H2testw, som kan bruges til at afsløre forfalskede USB-drev. En af ComON's læsere, Mikael Andersen, har brugt programmet til at teste en MicroMemory Palm Key fra A-Z. Og resultatet var, at det, der skulle være et 4 GB USB-drev, i virkeligheden kun har plads til 1 GB.

Og Mikael Andersen er ikke den eneste, der tilsyneladende har købt et forfalsket USB-drev hos en dansk forhandler. I det sidste døgn har ComON modtaget henvendelser fra tolv andre læsere, som alle har haft problemer med USB-drev af mærket MicroMemory, der blandt andet sælges hos A-Z og Elgiganten. Flere af læserne har testet USB-drevet med H2testw og opdaget, at den faktiske kapacitet er langt mindre end det, som står på pakken.

I et enkelt tilfælde har en utilfreds kunde fået byttet sit MicroMemory USB-drev hos forhandleren tre gange - men hver gang måtte han opleve, at drevet ikke fungerede korrekt. Og de superbillige MicroMemory USB-drev er stadig på hylderne hos bl.a. Elgiganten. De danske forhandlere sælger også stadig C150-serien fra Emtec, som ellers er ved at blive tilbagekaldt i Tyskland.

ComON arbejder stadig på at få en kommentar fra A-Z-ejeren Dansk Supermarked og Elgiganten.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Product Owner - Produktudvikling

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Sr. Software Engineer for Accounting & Data Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank