Fujitsu Siemens lancerer eksklusiv laptop

Til manden, der har alt, tilbyder Fujitsu Siemens nu den mest eksklusive bærbare computer nogensinde.

Den nyeste bærbare computer fra Fujitsu Siemens må siges at være den mest eksklusive bærbare computer til dato. Den nye LIFEBOOK Q2010 har en temmelig pebret pris, men så kan man også prale af at have den mest elegante bærbare computer på markedet.

Computeren vejer kun et kilo, og er kun 20 milimeter tynd i A4 format. Maskinen er konstrueret i Titanium med et magnesium-kabinet og sort klaverlak finish.
Udover de forventede features som indbygget WLAN, Bluetooth, UMTS, og integrerede mikrofoner til VOIP. Kommer LIFEBOOK Q2010 også med en indbygget fingeraftryksscanner.

»Vi diskuterer hele tiden kravene til vores maskiner. Og med denne maskine efterkommer vi dem alle. Dette er ganske enkelt en eksklusiv kombination af ydeevne, effektivitet og design«, udtaler produktchef, Thomas Mardahl, Fujitsu Siemens Computers

Prisen er også ganske eksklusiv. LIFEBOOK Q2010 har en startpris på 30.000 kroner, og bliver kun produceret i et begrænset antal. En bevæbnet vagtmand til at passe på den medfølger desværre ikke.

Fujitsu Siemens forventer at sende den på markedet i løbet af næste kvartal.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS