Frygt for overvågning bremser salg af netfilter

De danske virksomheder er tilbageholdende med at investere i filtre til at kontrollere medarbejdernes færden på internet.

Danske Enologic har svært ved at finde kunder til sit netfilter, der giver mulighed for at overvåge medarbejdernes netforbrug, skriver ErhvervsBladet. På den ene side ønsker mange virksomheder at blokere for adgang til hjemmesider med tvivlsomt indhold, men samtidig er man bange for, at medarbejderne skal føle sig overvåget.

»Købsprocesen tager længere tid end forventet. Den trækker ud, fordi virksomhederne vil sikre sig, at man har organisationen er med så den ikke føler sig overvåget. Det er vigtigt, at medarbejderne ser vores netfilter som en hjælp til at overholde de gældende it-politikker,« siger adm. direktør Jesper Kjærsgaard fra Enologic til ErhvervsBladet.

Selskabet, der har TDC i sin ejerkreds, har trods betydelige forventninger kun øget sin bruttefortjeneste fra 1,7 mio. kr. i 2003 til 2,2 mio. kr. i 2004.

TDC begyndte at markedsføre Enologic's filter til sine privatkunder sidste år under betegnelsen TDC Net Filter, mens Enologic selv udelukkende fokuserer på salg til virksomheder. I modsætning til andre produkter kan selskabets teknologi både filtrere tekst og billeder.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Antvorskov Kaserne i Slagelse

    Region Sjælland

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub