Så kom Tavle PC'en

Microsoft, Bill Gates og en stribe af partnere lancerede torsdag den længe ventede Tavle PC ved et stort arrangement i New York. Tavle PC'ens succes afhænger af, om der udvikles software, der kan udnytte dens fordele, mener analytikere.

Efter megen snak og lang tids venten lancerede Microsoft torsdag Tavle PC'en - på engelsk Tablet PC - der er en hybrid mellem en bærbar computer og en pda, uden tastatur men med trykfølsom skærm. Det sker ved et stort anlagt arrangement i New York.

Tavle PC'en er rettet mod erhvervslivet - primært den travle medarbejder, der har mange møder og dermed har behov for at kunne tage sine data med sig overalt.

Microsoft har lagt stor energi i udviklingen af Tavle PC'en, og det estimeres at selskabet har puttet mere end 400 millioner dollar i projektet. Mens Microsoft leverer en speciel version af Windows XP til computerens indre, er det 13 partnere i form af hardwareproducenter, der har taget sig af Tavle PC'ens ydre. Deriblandt HP, Toshiba og Acer.

Microsoft regner med, at mellem 30 og 50 procent af af alle nye bærbare computere i erhvervslivet allerede om et år vil være af Tavle PC typen. Analytikere er dog mere skeptiske. David Smith fra Gartner Group siger til Reuters, at Tavle PC'ens succes i stor grad afhænger af, om der udvikles software, der kan udnytte Tavle PC'ens mobile muligheder.

»Jeg tror at dens succes vil blive afgjort af applikationerne,« spår David Smith til Reuters. Han siger videre at Tavle PC'en lanceres på et tidspunkt, hvor pc-salget generelt er faldende og svag økonomi får flere af målgruppens virksomheder til at skrue ned for IT-investeringerne.

»Fra et økonomisk perspektiv det bestemt ikke den rette tid at lancere Tavle PC'en lige nu. Forbrugerne kigger ikke efter nye produkter nu, hvor tiderne er hårde, « mener David Smith.

Allerede i den kommende uge vil Tavle PC'en kunne findes i de danske butikker. Blandt andet lancerer HP en model, der vejer 1,3 kilo og har en batterilevetid på omkring fem timer. HP's Tavle PC sælges for omkring 19.000 kroner plus moms.

Danske købere må dog acceptere at de skal tale engelsk, fransk eller tysk til Tavle PC'en, da Microsoft ikke umiddelbart har planer om en dansk udgave af Windows XP Tablet PC Edition.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job