Cybercity sjofler kundernes sikkerhed

Det danske bredbåndsselskab Cybercity oplyser hver måned særdeles følsomme oplysninger, der kan misbruges, i et let genkendeligt brev til selskabets ADSL-kunder. Datatilsynet er bekymret.

ADSL-kunder hos det danske bredbåndsselskab Cybercity risikerer at få stjålet et væld af personlige oplysninger fra deres computere. Baggrunden er, at Cybercity hver måned oplyser brugernavn og adgangskode til kundernes routere i et let genkendeligt faktura-brev.

Hvis en ondsindet person får fat i router-oplysningerne vil vedkommende få fri adgang til alt på de tilsluttede computere - inklusiv nøglefiler til netbank og digital signatur.

»Det er hverken fornuftigt eller almindelig praksis at sende brugernavne og passwords, der giver adgang til noget farligt, ud i et månedligt brev. Cybercity burde lade være. Det virker som om, at en, der ikke har forstand på det, har tænkt, at det var en god service,« siger professor i computerteknologi ved Århus Universitet, Ivan Damgård, til Ingeniøren.

Han påpeger, at problemet ikke alene er den let genkendelige faktura, men at det desuden også er et problem, at Cybercity bruger de samme koder til flere forskellige formål.

»Jeg er overrasket over, at Cybercity bruger samme brugernavn og password til flere forskellige ting - det ved man generelt i branchen, at man skal undgå. Og så behandler de oven i købet dette brugernavn og password på en ikke særlig sikker måde,« siger han.

Hos Datatilsynet er man bekymret over Cybercitys lemfældige omgang med personlige koder.

»Det er ikke sikkerhedsmæssig korrekt at sende en vigtig kode ud måned efter måned. En sådan kode bør kun sendes én gang - det siger sig selv, at sikkerheden falder, når man har den på tolv stykker papir frem for et enkelt,« siger Datatilsynets it-chef, Ib Alfred Larsen.

Datatilsynet anbefaler, at adgangskoder kun endes ud én gang, og at der informeres grundigt om, hvad koderne kan bruges til. Datatilsynet anbefaler desuden, at man bør præcisere over for brugerne, at koderne skal opbevares forsvarligt for at forhindre misbrug.

Cybercity oplyser, at selskabet ikke har været opmærksom på problemet, men at man nu vil se på sagen.

»Vores vurdering har været, at det er sikkert nok at sende disse oplysninger i en lukket kuvert, og vi gør det som en service for kunderne. Men nu vil vi gå i dialog med Datatilsynet og høre, om der er ting, der taler i en anden retning,« siger Cybercitys markedsdirektør, Henrik Skov.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S