Fælles EU-regler skal redde netmusikken

En ny undersøgelse slår fast at musik på nettet har for trange kår i EU. Derfor foreslår Kommissionen nu fælleseuropæiske copyrightregler på området.

Onlinemusik har det hårdt i EU. Det slås fast i en undersøgelse, netop udsendt af Europa Kommissionen. I undersøgelsen slås det fast, at den største hindring mod spredningen af lovlig musik på internettet er vanskelighederne ved at sikre attraktivt indhold til internettet.

Især kritiseres de nuværende strukturer omkring den kollektive styring af musikcopyright på tværs af grænser, der er skabt med henblik på det analoge miljø, og ikke det digitale.

Det får nu Kommissionen til at foreslå fælles copyrightregler på området.

»Vi er nødt til at øge spredningen af musikcopyright på internettet. Fraværet af fælles copyrightlicenser på tværs af Europa gør det svært for nye onlineservices baseret i Europa at komme i gang,« siger Charlie McCreevy, der er kommissær for det indre marked og tjenesteydelser i EU.

»Derfor foreslår vi nu, at man skaber clearing af copyrights på tværs af hele Europa. Central clearing handler ikke om at gøre indhold billigt tilgængeligt. Det er en model, hvorved Europas kreative miljø vil få deres andel i onlineindtjeningen,« siger han.

Undersøgelsen går de nuværende strukturer for onlinemusik på tværs af grænserne efter i sømmene. Konklusionen på undersøgelsen lyder, at fuldstændig nye strukturer på tværs af landegrænserne er nødvendige, og at den mest effektive model til at nå dette er ved at give rettighedsindehaverne et såkaldt »collecting society« efter deres eget valg. Dette »society« kan herefter administrere rettighedsindehavernes værker på tværs af hele den Europæiske Union.

AP Pension

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job