ComOFF: Finsk ministers frække sms'er afsløret

Den finske udenrigsminister, Ilkka Kanerva, bombarderede en stripper med mere end 200 sms-beskeder - fra sin arbejdstelefon.

Ilkka Kanerva har haft gang i tasterne på sin Nokia-telefon. En mobil, som han har fået udleveret i forbindelse med sit arbejde som Finlands udenrigsminister.

Kanerva har dog haft travlt med andet end diplomatiske opkald. Ifølge Times Online har den 60-årige minister sendt over 200 sms-beskeder til den blonde stripper, Johanna Tukiainen. Blandt andet har diplomaten haft en særlig interesse i at vide, hvilket undertøj den 29-årige Johanna går i.

Kanerva skulle ligeledes have forsøgt at overtale stripperen og dennes søster - der arbejder i pornobranchen - til at kaste sig ud i en trekant på lagnerne.

Udenrigsministeren bliver dog siddende på sin post efter at have fået opbakning fra den finske statsminister, Matti Vanhanen, der netop har været igennem et retssag imod sin tidligere elskerinde, Susan Kuronen. De traf hinanden på et internet-datingsted.

Statsminister brugte i bedste finske Nokia-stil sin mobiltelefons sms-funktion til at gøre ende på forholdet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere