Sikkerhedshuller i Internet Explorer og Media Player

Microsoft advarer om kritiske sårbarheder i sin browser og medieafspiller.

Microsoft har udsendt en kritisk sikkerhedsopdatering til Internet Explorer og en opdatering til Windows Media Player. Begge programmer indeholder sikkerhedshuller, der kan misbruges til afvikle vilkårlig kode på systemet.

Fejlen i Internet Explorer findes i de aktuelle versioner 5.0, 5.5 og 6.0 og betegnes som meget alvorlig. Den første ormevirus, som udnytter sikkerhedshullet, er allerede sendt i omløb på nettet.

Sårbarheden i Windows Media Player kan ligeledes udnyttes til at afvikle lokal kode. Microsoft er klar med en opdatering, men har endnu ikke offentliggjort en Security Bulletin om problemet.

En Knowledge Base-artikel hos Microsoft fortæller dog, at opdateringen skal forhindre, at script-kommandoer kan skifte mellem sikkerhedszoner. Det betyder, at et script i en web-side kan få adgang til lokalt indhold på pc'en og aktivere andre lokale kommandoer.

Sikkerhedsopdateringerne kan hentes hos Microsoft eller installeres gennem Windows Update.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory