Telia kombinerer mobiltelefoni og fastnet

Telia introducerer et nyt erhvervsprodukt på det danske marked, der flytter funktioner fra fastnettet over på mobiltelefonen.

Nu bliver det lettere for virksomheder at kvitte fastnettelefonen med et nyt Telia-produkt, der allerede har været på markedet i mere end to år i Sverige. På det svenske marked bliver produktet markedsført under navnet Office Extension og Telia oplyser at der er 60.000 svenske telefoner tilknyttet hos 216 virksomheder. I Danmark skal produktet sælges under betegnelsen Mobiz Link og de første kontrakter med danske selskaber skulle allerede være på plads.

»De svenske tal viser tydeligt, at der har været behov for et produkt som Mobiz Link på markedet, og det er vores forventning, at det samme gør sig gældende på det danske marked. Vi har haft mange forespørgsler på en løsning, som kombinerer funktionerne fra kontorets fastnettelefon med mobiltelefonens fleksibilitet, så man kan sige, at vi nu udfylder et hul på markedet,« siger produktansvarlig i Telia Anne Kilsdal.

Med det nye produkt får mobiltelefonen en række funktioner som kendes fra fastnettet, f.eks. muligheden for at tage hinandens kald og bruge fraværsoplysninger, så opkald bliver stillet om til der, hvor man ønsker det, hvis man er på ferie. Receptionen kan bruge funktioner ved mobilsamtaler, som før kun har været mulige overfor fastnetsamtaler. F.eks. kan de bryde ind i mobile samtaler, og medarbejderen kan knytte sit fastnetnummer til mobilen, så det er dette nummer, der vises ved opkald.

Telia forudsiger at stadig flere virksomheder i de kommende år vil droppe fastnettet til fordel for mobil- og IP-telefoni.

»Det er vores klare overbevisning, at mobiltelefonen i kombination med IP-telefoni på sigt vil udkonkurrere fastnettet, men overgangen skal selvfølgelig ske i et tempo, der gør det muligt for kunderne at følge med, og beholde de funktioner, som de er glade for i deres nuværende løsning,« siger Anne Kilsdal.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S