Telia kombinerer mobiltelefoni og fastnet

Telia introducerer et nyt erhvervsprodukt på det danske marked, der flytter funktioner fra fastnettet over på mobiltelefonen.

Nu bliver det lettere for virksomheder at kvitte fastnettelefonen med et nyt Telia-produkt, der allerede har været på markedet i mere end to år i Sverige. På det svenske marked bliver produktet markedsført under navnet Office Extension og Telia oplyser at der er 60.000 svenske telefoner tilknyttet hos 216 virksomheder. I Danmark skal produktet sælges under betegnelsen Mobiz Link og de første kontrakter med danske selskaber skulle allerede være på plads.

»De svenske tal viser tydeligt, at der har været behov for et produkt som Mobiz Link på markedet, og det er vores forventning, at det samme gør sig gældende på det danske marked. Vi har haft mange forespørgsler på en løsning, som kombinerer funktionerne fra kontorets fastnettelefon med mobiltelefonens fleksibilitet, så man kan sige, at vi nu udfylder et hul på markedet,« siger produktansvarlig i Telia Anne Kilsdal.

Med det nye produkt får mobiltelefonen en række funktioner som kendes fra fastnettet, f.eks. muligheden for at tage hinandens kald og bruge fraværsoplysninger, så opkald bliver stillet om til der, hvor man ønsker det, hvis man er på ferie. Receptionen kan bruge funktioner ved mobilsamtaler, som før kun har været mulige overfor fastnetsamtaler. F.eks. kan de bryde ind i mobile samtaler, og medarbejderen kan knytte sit fastnetnummer til mobilen, så det er dette nummer, der vises ved opkald.

Telia forudsiger at stadig flere virksomheder i de kommende år vil droppe fastnettet til fordel for mobil- og IP-telefoni.

»Det er vores klare overbevisning, at mobiltelefonen i kombination med IP-telefoni på sigt vil udkonkurrere fastnettet, men overgangen skal selvfølgelig ske i et tempo, der gør det muligt for kunderne at følge med, og beholde de funktioner, som de er glade for i deres nuværende løsning,« siger Anne Kilsdal.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere