M1 er tørlagt for mobiler

Milcom-konkurs rammer mobilselskabet M1.

I flere dage har der stået på M1's webshop, at firmaet var i gang med at opdatere deres systemer. I virkeligheden er det aalborgensiske mobilselskab tørlagt for elektronik. Leverandøren af mobilerne, Milcom, er nemlig gået konkurs.

"Vi arbejder nu på at finde en ny leverandør til at levere vores mobiler," forklarer Mads Peter Veiby, direktør for M1.

Han nævner, at Milcom, som erklærede sig selv konkurs for to uger siden, godt nok forsøger at få sig selv på fode igen, men alligevel spejder M1 efter en ny distributør, hvor der er sikkerhed om leverancerne.

"Vi vil gerne have, vores kunder får en fed oplevelse, og det er ikke en fed oplevelse, hvis en kunde går ind hos os og bestiller en mobil og så går der 30 dage, før de modtager den, fordi der er problemer med lageret eller andet," siger Mads Peter Veiby.

Med i overvejelserne er, om M1 skal få moderselskabet TDC, som købte M1 for næsten et år siden, som leverandør af mobiler.

"De har jo noget distribution, så det er muligt, at vi vil benytte os af dem," siger M1-direktøren, som tidligere ejede M1.

Det har ikke hastet for M1 med at finde en ny mobildistributør, eftersom selskabet ifølge Mads Peter Veiby ikke slår mobilsalget stort op over for kunderne. Han vil ikke fortælle, hvor mange mobiler M1 sælger, men det er få, siger han.

"Til forskel fra andre har vi ikke slået an på at levere billige mobilterminaler, men billig telefoni," siger Mads Peter Veiby.

"Det rammer ikke vores kundeindtag på nogen måde," siger han.

Han betegner mobilsalget som en service over for kunderne, som reelt ikke giver noget overskud. I foråret forsøgte M1 sig med at sælge tilskudsmobiler til eksisterende kunder - også som en service - men det er M1 stoppet med igen.

"Det er lidt som at blæse med mel i munden.Vi leverer den billigste mobiltelefoni, og så kan vi ikke levere gratis mobiler på samme tid," siger Mads Peter Veiby.

Kunne I finde på at sælge tilskudsmobiler, når I får en distributør igen?

"Det tror jeg ikke, du skal regne med. Men du skal aldrig sige aldrig," siger Mads Peter Veiby.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job