Microsoft skal acceptere Suns Java-sprog

Sun Microsystems' Java-programmeringssprog skal indgå i Microsofts Windows-styresystem. Det er resultatet af en høring, der blev afsluttet lillejuleaften. Kendelsen opfattes som en sejr for Sun i leverandørens egen antimonopolsag mod Microsoft.

Sun havde fremført sine argumenter i en tre dage lang høring, hvor leverandøren over for distriktsdommer J. Frederick Motz anførte, at Microsoft har opnået en urimelig fordel ved at udsende Windows - som benyttes af på 90 procent af verdens pc'er - sammen med en forældet version af Java.

Software-udviklere vender sig nu til .Net i stedet for Suns Java på grund af den spredte distribution, Java har fået, argumenterede Sun. Microsofts advokater svarede igen og sagde, at halvdelen af verdens softwareudviklere allerede benytter Java - underforstået, at Java ikke er truet af unfair konkurrence fra Microsoft.

Dommeren var modtagelig for argumenterne fra Sun ud fra den holdning, at offentligheden har en interesse i, at den frie konkurrence forbliver ægte fri, som han ifølge den amerikanske brancheavis CRN udtrykte det.

Han skriver i sin kendelse, at hvis Microsofts system skulle fortsætte med at være dominerende, »så skulle det være på grundlag af .Nets overlegne kvaliteter, ikke fordi Microsoft udnyttede sit pc-monopol til at skabe markedsbetingelser, hvor det har urimelige fordele«.

I princippet betyder dette, at Microsoft skal gøre Windows kompatibelt med den nyeste version af Suns Java i USA (og derved i praksis også i resten af verden). Microsoft oplyset dog kort efter kendelsen, at man vil forsøge at få appelleret den, hvilket kan føre til en udsættelse af den påbudte Java-integration, vurderer iagttagere. Det sandsynlige udkomme er, at sagen går videre fra høringsniveauet til en egentlig retssag.

Kendelsen vurderes vidt forskelligt af amerikanske branchefolk. Mange er ikke uventet begejstrede for, at konkurrencesituationen på softwaremarkedet nu kan gå hen og blive mindre monopoliseret, mens andre - som den amerikanske organisation Association for Competitive Technology - ser Suns retstiltag som et forsøg på at dække over Java-teknologiens nederlag.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job