Gratis internet i toget en måned ekstra

DSB og TDC forlænger perioden med gratis internet.

DSB's kunder tog godt imod tilbuddet om gratis internet i toget mellem Århus og København, der har kørt de sidste to måneder. Nu forlænger DSB og TDC, der står for det rullende hotspot, frem til den 4. juli.

"Vi vil gerne have endnu flere til at prøve, hvor godt internet i toget fungerer, og hvor let det er at udnytte tiden, hvad enten det er arbejde eller tidsfordriv, mens man rejser, uden at man mister netforbindelsen," siger underdirektør og chef for forretningsudvikling i DSB, Claus Klitholm om årsagen til at forlænge gratis-perioden.

Det er muligt at koble sig gratis på internettet i alle DSB's InterCity-, InterCityLyn- og Nonstop InterCityLyn-togene, men kun på strækningen mellem København og Århus.

I gratisperioden steg antallet af netbrugere i togene fra 500 til 4000 om dagen. TDC's undersøgelser viser, at brugerne i gennemsnit er på internettet en time ad gangen, og selvom det individuelle forbrug er steget i forhold til tidligere, hvor det alene var kunderne på DSB 1', der gratis kunne koble sig på internettet i toget, er forbindelsen stabil og kapaciteten rigelig, skriver togselskabet i en pressemeddelelse.

Efter den 4. juli vil prisen være 29 kroner for fem timers adgang, som skal anvendes inden for 24 timer - altså en pris på 5,8 kroner i timen, hvis man bruger alle timerne.

De nye priser kommer, efter tårnhøje priser havde holdt togpassagerne offline. TDCs hotspots var ganske vist gratis, hvis man i forvejen havde et mobilt bredbåndsabonnement hos TDC. Men havde man ikke det, måtte DSB's kunder betale en krone pr. minut, eller tegne et særskilt hotspot-abonnement med månedlige betalinger hos TDC.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S