IT- og Telestyrelsens halvårsrapport viser at der blev sendt 496.000 MMS-beskeder i første halvår, skriver Politiken. Det er endnu de færreste, som har telefoner der kan sende og modtage billedbeskeder, og mange operatører fik først MMS-systemet op at stå i løbet af perioden, ligesom de sidste samtrafikaftaler først for nyligt er kommet på plads.
Men med til historien hører, at næsten ingen har betalt for at sende billedbeskeder i første halvår. De fleste teleselskaber har kørt med gratis introduktionsperioder, og først tallene for anden halvdel af året vil vise, om forbrugerne er parat til at betale for billedbeskeder.
Til sammenligning blev der sendt over 1,5 milliarder sms-beskeder i første halvår. Det er en fordobling i forhold til samme periode sidste år.