Her er HPs internet-printer

Den nye internet-printer fra HP kører online-applikationer og kan modtage printjobs per e-mail.

Artikel top billede

Som ComON kunne fortælle i sidste uge, har HP store ambitioner om at fremstille printere med web-adgang og egen e-mail adresse, så man kan udskrive dokumenter ved at maile dem til printeren. Det skal gøres lettere at printe fra online-applikationer og fra mobile enheder som iPhone og iPad.

Nu har HP præsenteret den første nye internet-model, Photosmart e-All-in-One, der understøtter den nye E-Print teknologi. Som en klassisk multifunktionsmaskine kan den nye model både printe, scanne og kopiere – den indeholder dog ikke et faxmodem. Den har et farvedisplay på 6,1 centimeter.

Men det interessante er internet-forbindelsen, som betyder at printeren selv kan gå online og printe webindhold uden at det er nødvendigt at bruge en pc. Der er en række forudinstallerede applikationer på printeren, herunder et Sudoku-program og Google Maps, og HP har åbnet sin egen App Store, hvor man kan hente flere print-applikationer.

Dermed kommer printeren altså til at fungere som en lille computer. Hvis man selv er interesseret i at udvikle apps til E-Print-platformen, kan man hente en beta af SDK'en fra HP.

Den anden interessante nyhed er muligheden for at maile direkte til printeren. Den enkelte maskine har sin egen e-mail-adresse, som man så kan sende dokumenter til – dermed behøver man ikke installere en driver. Dermed bliver det også lettere at printe fra f.eks. iPad uden at skulle installere et særligt program.

Der kan vedhæftes op til fem filer og den enkelte e-mail må ikke fylde mere end 5 MB, der understøttes formater som Word, Powerpoint, PDF, JPG og BMP.

Man kan oprette en liste over autoriserede brugere for at undgå, at uvedkommende sender dokumenter til print, men den enkelte printers e-mail adresse er også svær at gætte og yder dermed en beskyttelse i sig selv.

HP forlanger omkring 1.000 kroner for sin nye multifunktionsmaskine, og der skulle være flere E-Print-modeller på vej. Topmodellen Photosmart Premium e-All-in-One med 4,3-tommers skærm kommer først til september, og der kommer også med en Plus-model med 3,5-tommers display og en model med fax.

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job