Militære bloggere er ikke en trussel mod sikkerheden

Ifølge en intern undersøgelse er det ikke soldaternes åbenhjertige blogs, der truer det amerikanske militærs sikkerhed, men derimod den sløsede håndtering af informationer på hærens websites.

Efter kritik af bloggende amerikanske soldater i Irak har organisationen Electronic Frontier Foundation (EFF) offentliggjort en rapport, der viser at det er militærets egne websites - og ikke bloggerne - der truer sikkerheden.

EFF måtte gå rettens vej for at udleveret den interne rapport fra militæret, som er udarbejdet af den såkaldte Army Web Risk Assessment Cell.

Den viser, at der blev registreret 1.813 tilfælde sidste år hvor fortrolige informationer dukkede op på militærets egne websites. Til sammenligning var der kun 28 sager, hvor bloggere kom til at røbe militære hemmeligheder.

Militæret har ellers slået hårdt ned på bloggende soldater. I maj blev reglerne skærpet og der blev spærret for adgang til Youtube og MySpace fra militære computere i Irak.

Begrundelsen var dengang, at fortrolige informationer kunne blive lækket til offentligheden.

Læses lige nu

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Driftssikker SCCM-specialist til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Softwareudvikler - .NET/Cloud

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialist i Informations- og Datastyring i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job