Aviskrig rykker ud på nettet

De ti største netaviser i Danmark har mere end fordoblet medarbejderstaben siden sidste år.

I løbet af mindre end et år er antallet af redaktionelle medarbejdere hos de ti største danske netaviser steget fra 50 til 130. Det skriver Industriens Dagblad - Idag, der selv fremover alene skal udkomme på nettet og danne udgangspunkt for en egentlig erhvervsportal.

»Det ser ud til, at aviserne endelig er ved at vågne op. Det er nok sket i erkendelse af, at oplagstallene kun er gået nedad, mens indtægter fra annoncer på nettet kun er gået frem,« siger Helle Nissen Kruse, der har beskæftiget sig med journalistik på nettet i mange år.

Meldingen er den samme hos Foreningen af Danske Internetmedier (FDIM), hvor formand Christian Peytz ser tegn på, at de danske medier forstærker deres onlineindsats.

»Det danske mediemarked har været præget af konservatisme, hvor de etablerede medier ikke har satset helhjertet på nettet, men der er ved at ske noget nu,« siger Christian Peytz til Industriens Dagblad.

Ifølge Helle Nissen Kruse bør medierne være opmærksomme på, at nettet åbner helt andre muligheder for interaktivitet end papirmediet. Det kan f.eks. være i form af blogs, som allerede bruges af flere medievante aktører i dansk erhvervsliv.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

Københavnsområdet

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Indenrigs- og Sundhedsministeriet

IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job