Færre danske netaviser

To danske aviser lukker deres internetavis i løbet af de kommende måneder.

Mistilliden overfor forretningsmulighederne på nettet får nu også konsekvenser for de danske avislæsere.

Inden for de kommende måneder stopper Vejle Amts Folkeblad og Fredericia Dagblad med at ligge avisernes nyheder på nettet. Læserne vil således komme til at klikke forgæves efter Vejle Online og Fredericia Online, der er henholdsvis Vejle Amts Folkeblads og Fredericia Dagblads internetmedier. Baggrunden er for få annonceindtægter - og stadige milliontab på netaviserne.

»Vi har, som mange af vore kolleger, set internettet som et fremtidigt forretningsgrundlag. Nu må vi bare konstatere, at indtjeningsmulighederne på nettet har skuffet ikke bare os, men alle,« siger ansvarshavende chefredaktør for de to aviser, Arne Mariager, til Ritzau.

Aviserne beholder en sparsom side på nettet, der blot henviser til historierne i den trykte avis. Det er med andre ord snart slut med at læse avisernes tophistorier gratis i elektronisk version.

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

Midtjylland

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job