Torrent-site blokerer for beskyttet indhold

Mininova, der ofte omtales som The Pirate Bays storebror, begynder nu at luge kraftigt ud i indhold, der kan være ophavsbeskyttet.

Mens sagen mod The Pirate Bay i første omgang er overstået i Stockholm, så begynder en lignende sag i Holland i disse dage.

Sagen mellem Mininova og den hollandske anti-pirat forening skyldes, at foreningen ikke mener, at Mininova gør nok for at fjerne links til musik, film og andre filer, som deles ulovligt. Mininova har godt nok tilbudt at fjerne indholdet, men det kræver en anmeldelse fra ophavsindehavere for hver fil, der ønskes fjernet.

Det er en tidskrævende affære, som anti-pirat foreningen BREIN vil have systematiseret. Det er Mininova nu gået med til - få dage før retssagen.

Det er copyright-indehaverne, der selv har fået lov til at pege på det tekniske system, som nu foretager en automatisk filtrering.
Systemet skulle være i stand til at finde og fjerne torrent-filer, der deles ulovligt. Den tekniske løsning skulle også være i stand til at sørge for, at filer, der allerede en gang er registreret som ulovlige, ikke kan uploades senere.

Parterne ønsker ikke at oplyses navnet på det firma, som skal levere tjenesten, men for eksempel danske Dtecnet er tidligere blev hyret til lignende opgaver. For eksempel i Irland.

Filteringen skal nu foregår i en testperiode, hvor det skal afprøves, om den virker og om det er tilstrækkeligt til at opfylde underholdningindustriens krav.

Selv om Mininova nu har indført en skærpet kontrol i en 12 ugers periode, så fortsætter retssagen. Testen vedrører kun et begrænset antal filer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere