Steria ansætter medarbejdere i bundter

Sidste års 50 ansættelser hos it-servicevirksomheden Steria skal suppleres med yderligere 50 nye it-kyndige kolleger i år.

It-servicevirksomheden Steria fortsætter med at ansætte masser af nye it-kyndige. De første otte er allerede ansat i år og frem til udgangen af 2009 skal i alt 50 nye medarbejdere være ansat. Så vil der være næsten 200 medarbejdere næste gang, der er julefest i virksomheden.

Steria oplever for tiden en kraftig vækst. For et år siden var der godt 100 ansatte i Steria og i løbet af 2008 kom der yderligere 50 nye medarbejdere til. Virksomheden har netop fået en ordre om levering af et sagsbehandlingssystem til Arbejdsskadestyrelsen til en værdi af 70 millioner kroner og Steria oplyser, at en fortsat massiv ordretilgang betyder, at man i år får brug for endnu flere medarbejdere.

»Vi oplever en massiv ordretilgang - den største i flere år - og også vores ordrereserver er omfattende. Det betyder, at vi har brug for at øge vores interne kapacitet, så vi kan fastholde vores høje kvalitet i både kompetence og leverance«, siger Peter N. Østerbye, administrerende direktør i Steria Danmark.

I denne omgang efterlyses der ingen sælgere til de ledige stillinger. Derimod søger Steria personer med tekniske it-færdigheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S