Internettet som menneskeret dominerer Europas nye telelove

Skal 3 strikes være ulovligt? Det kan Piratpartiet være med til at afgøre. Partiet er med i de afgørende forhandlinger om EUs telecom-pakke.

Er det i orden at fildelere får lukket for nettet blot fordi et adminitstativ halv- eller hel-offentligt organ har besluttet, at vedkommende er skyldig i krænkelser af copyright-loven?

Eller skal man i stedet tage udgangspunkt i, at internetttet er så vigtigt for det moderne mennenske, at adgangen er en fundamental menneskerettighed?

Det spørgsmål bliver formentlig afgjort under Sveriges EU-formandskab her i efteråret.

I dag startede forhandlingerne om hvordan EU-landene skal styre teleområdet fremover. Netneutralitet og regulering af teleselskaberne er blandt de mange emner i den store lov-pakke med direktiver og ændringsforslag – under eet benævnt telecom-pakken – der på bordet hos de tre parter, EU-Kommisisonen, ministerrådet og EU-Parlamentet.

Et af de væsentligste punkter i pakken er et amendment - det vi sige ændringsforslag – med det gode navn 138.
Amendment 138 er blot nogle få linjer, der kort sagt siger, at internettet er at sidestille med basale menneskerettigheder som ytringsfriheden. Derfor er det kun gennem en domstolskendelse, at man kan få frataget sin internetforbindelse, lyder det.

Forslaget er specifikt møntet på det indgreb, som Frankrig og andre lande er i gang med at indføre mod internetpirater. Det sker med 3 strikes-modellen – altså lukning af internetforbindelsen hos folk, som er blevet grebet i at dele copyrightbeskyttede filer med andre på nettet.


Ekspres-domstol
Frankrigs egen lov om 3 strikes – Hadopi-loven – blev erkendt forfatningsstridig i foråret kort efter vedtagelsen. For en uge siden lykkedes det præsident Sarkozy at få en ny, ændret lov, Hadopi 2, igennem. Ændringerne fra version 1 til version 2 gælder den myndighed, der skal fradømme folk deres internetforbindelse. Hvor det før var en rent administrativ myndighed, så er det i Hardopi 2 en særlig variant af den franske domstolspraksis, en slags ekspres-ret, hvor man af tidsmæssige årsager ikke indkalder den sigtede.

Hadopi 2-loven er allerede indbragt for landets forfatningsdomstol, men selvom tricket med ekspress-retten skulle sikre Frankrigs ret til 3 strikes på trods af amendment 138, så bliver forhandlingerne om telecom-pakken ikke nødvendigvis nemmere af den grund.

En embedsmand tæt på beslutningsprocessen siger til ComON, at Sarkozy har lagt så meget prestige i at få fjernet amendment 138, at det nærmest er ligegyldigt om Frankrigs Hadopi-lov bliver påvirket af ændringsforslaget eller ej – amendment 138 SKAL væk.

Omvendt er kræfterne i den modsatte lejr –Europa-parlamentet – stærkt fokuseret på holde fast på amendment 138 for enhver pris.

 

Indædt kamp
Ifølge den britiske akademiker Monica Horten, hvis blog Iptegrity har fulgt tilblivelsen af telecompakken tæt – har parlamentets forhandlinsggruppe lagt sig fast på en noget speciel amendment 138-linje:

Der er nemlig mange del-direktiver i pakken, der er angribelige set fra et rettighedssynspunkt, og på området netneutralitet åbnes der for ubehagelige indgreb, påpeger Horten. Men det vil være for besværligt og omkostningsfyldt at åbne hele telecompakken til forhandling endnu engang – derfor ”nøjes” parlamentet med at kæmpe for amendment 138, men vil kæmpe så meget desto mere indædt, lyder analysen.

 

Piratpartiet i første linje
En interessant detalje er, at den nyvalgte version af Europa-parlamentet nu inkluderer ingen ringere end Piratpartiet, og at partiets medlem Christian Engstrom er med i den forhandlingsgruppe, der skal forsøge at blive enige med ministerrådet om telecompakken.
 

Eneste danske medlem af forhandlingsgruppen er i øvrigt tidligere erhvervsmister Bendt Bendtsen. Han gjorde sig forrige år bemærket med en klar afvisning af 3 strikes-modellen i Danmark.

”Det er hævet over en enhver tvivl, at parterne ikke bliver enige lige med det første. De står meget stejlt over for hinanden,” siger førnævnte embedsmand, der ikke ønsker sit navn frem.

Ministerrådet og Europa-parlamentet har nu seks uger til alligevel at blive enige om detaljerne i telecompakken og om, hvorvidt adgangen til internettet er eller ikke er en fundamental menneskerret.

Amendment 138 tog i det komplekse forhandlingsforløb i foråret navneforandring til 46, men benævnes for nemheds skyld oftest ved sit oprindelige navn.

Læses lige nu

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Statens IT

    Kubernetes specialister (junior-mid level)

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Teamchef for Data & Data Governance

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos