Danskerne europamestre i pc-viden

Danmark er førende i EU når det gælder procentdelen af befolkningen med pc-kendskaber.

Danskerne er mere pc-kloge end noget andet folk i Europa. Det viser en opgørelse fra EU's statistiske kontor Eurostat. I gennemsnit er det 37 pct. af EU-borgerne mellem 16 og 74 år, som overhovedet ikke har nogen pc-kendskaber.

Bundskraberen blandt de 25 EU-lande er Grækenland, hvor 65 procent mangler pc-viden. Danmark ligger til gengæld helt i top - her er det kun 10 pct., der ikke kan bruge en computer.

Der er også store forskelle mellem aldersgrupperne - i Danmark er det 0 pct. af de 16-24 årige, 3 pct. af de 25-54 årige og 27 pct. af de 55-74 årige, der mangler grundlæggende pc-kendskaber.

Men uddannelsen spiller også en rolle. I EU-gennemsnit er det 11 pct. af de højtuddannede og 39 pct. af de arbejdsløse, der mangler pc-evner. I Danmark er tallene henholdsvis 3 og 12 pct.

Eurostat har også opgjort procentdelen af befolkningen i de enkelte EU-lande med meget gode pc-kendskaber. Her ligger EU-gennemsnittet på 22 procent. Danmark er igen i superligaen med 39 procent, men overhales lige akkurat af Luxembourg med 42 pct.

Eurostat har også taget Norge og Island med i undersøgelsen, og begge lande klarer sig omtrent lige så godt som Danmark.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S