Hackere angreb atomkraftværk

Hackere spredte rygter om en atom-ulykke og lammede samtidig det advarselssystem, der normalt informerer om sikkerhedsbrist på atomkraftværkerne i Rusland.

Hackere skabte panik om en Tjernobyl-lignende atomulykke på et atomkraftværk i Sankt Petersborg ved at angribe atomindustriens advarselssystemer og andre websites. Det skriver itavisen.no.

Således plantede hackerne en 'nyhed' på adskillige russiske fora om, at der var sket alvorlige lækager på Leningrad-atomkraftværket i nærheden af Sankt Petersborg, og at myndighederne havde en plan klar for en masse-evakuering.

Panikken blev forstærket af, at hackerne havde rettet et angreb imod det officielle advarselssystem ASKRO (Automatic Radiation Environment Control System), der normalt fungerer som informationscenter for sikkerheden på atomkraftværkerne. Således var systemet nede i flere timer.

En talsmand fra atomindustrien antyder over for det russiske nyhedsbureau Novosti, at angrebet kan være planlagt af personer, der vil skade industrien af forretningsmæssige årsager.

Det er imidlertid ikke første gang, at denne form for angreb finder sted i Rusland. Sidste år blev der iværksat falske 'nyheder' om en ulykke på Volgodonsk-atomkraftværket.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS