Google gør arbejdet lettere for spioner

Den amerikanske regering har købt søgemaskiner og -redskaber af Google, som effektiviserer efterretningstjenesternes interne kommunikation. Blandt andet har FBI og CIA fået deres eget Wikipedia-lignende system.

Ud med de brune mapper og de støvende opbevaringskasser. Google hjælper nemlig de amerikanske efterretningstjenester med at gøre den interne udveksling af informationer lidt lettere, skriver San Francisco Chronicle.

Google har et salgsteam bestående af i alt 19 medarbejdere, der varetager virksomhedens forretningsaftaler med den amerikanske regering og andre offentlige institutioner. De fleste af ordrerne er baseret på diverse søgeredskaber, der gør det lettere for brugerne at gemme, søge og læse interne oplysninger og dokumenter. På denne måde kan den pågældende institution for eksempel oprette sit eget mini-Google-site.

De amerikanske efterretningstjenester CIA, FBI og NSA bruger Googles produkter som rygrad i deres interne netværk, Intellipedia. Systemet, der er bygget op på samme måde som den frie online-encyklopædi Wikipedia, bliver understøttet af Googles servere og søge-software.

I stedet for at gemme nyindbragte informationer i egne arkiver, opfordres spioner og analytikere til at poste deres fund på dette online-forum, hvor deres kollegaerne kan læse og kommentere de pågældende sager.

Denne spion-udgave af Intellipedia er dog delt op i tre niveauer: Top secret, secret og sensitive but unclassified. Det betyder, at den enkelte agent skal have speciel godkendelse for at få adgang til samtlige efterretninger i systemet.

Ifølge Sean Dennehy, der er chef for udviklingen af Intellipedia i CIA, er der i øjeblikket 37.000 brugere på netværket, som indeholder 35.000 artikler. Han håber dog, at agenterne med tiden vil blive endnu bedre til at dele deres informationer og på den måde forbedre efterretningerne.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S