Danske chip-kølere går på verdensmarkedet

Nordjyske Asetek har modtaget en ny investering på 25 millioner kroner, som skal bruges til at lancere firmaets kølesystemer på verdensmarkedet.

Danske Asetek vil ud på verdensmarkedet med sine integrerede køleløsninger til computere og selskabet har netop sikret sig en ny investering på 25 millioner kroner, der skal bruges til at realisere de globale ambitioner. Investorkredsen tæller KT Ventures, Northzone Ventures, Vækstfonden og en gruppe af private investorer. Sidste år modtog Asetek 30 millioner kroner.

»Som en del af den langsigtede OEM-strategi som vi begyndte at implementere for et år siden, har vi nået de resultater, der udløser anden del af den finansiering vi modtog sidste år. I løbet af 2006 har vi opnået en række markante milepæle: Vi har færdiggjort en række produkter, åbnet et kontor i USA, nærmest fordoblet antallet af ansatte, underskrevet kontrakter med nogle af de mest betydningsfulde asiatiske producenter og så kan vi inden for meget kort tid offentliggøre vores første integrerede designløsninger for en førende pc-fabrikant,« siger André Sloth Eriksen, grundlægger af Asetek.

Han fortæller at selskabet snart åbner kontorer i Taipei og Hong Kong og ansætter et større antal medarbejdere i Europa, USA og resten af Asien.

Den stigende varmeudvikling i computere og servere skaber gode forretningsmuligheder for det nordjyske firma, som sælger køleløsninger under varemærkerne VapoChill og WaterChill.

»Effektiv chip-køling vil ikke længere blive betragtet som en billig og enkeltstående hyldevare. I fremtiden vil de allerbedste løsninger til chip-køling være en integreret og vigtig del af hele processen i at designe systemet. Aseteks unikke teknologi tager udgangspunkt i anvendt viden om termodynamik, støjreduktion, dynamik i luft og væsker, mekanik og materialevidenskab,« siger Jimmy Fussing Nielsen, partner i Vækstfondens Technology Ventures.

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-ansvarlig / System Manager til Applikationsforvaltning i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job