Teleselskab klar med chatprogram til mobiltelefoner

Teleselskabet CBB Mobil har introduceret et nyt tekstbaseret chatprogram til mobiltelefoner.

Med et nyt Java-program til mobiltelefoner fra teleselskabet CBB Mobil kan man sende og modtage tekstbeskeder for ni øre pr. meddelelse. Det er betydelig billigere end almindelige sms-beskeder, som typisk koster omkring 20 øre. Desuden kan beskederne fylde op til 260 tegn mod 160 i en almindelig sms.

»Messenger er ikke noget nyt smart fænomen. Faktisk har millioner af computer-brugere verden over i årevis brugt messenger programmer til at chatte med deres venner, når de har været online på Internettet. Det nye er, at man kan tage chatten med sig på farten på en ganske almindelig mobiltelefon,« siger Teddy Søgaard Pedersen, adm. direktør i CBB Mobil.

Hvis man i forvejen er bruger af et af de mest almindelige messenger-programmer på computeren, kan man registrere sig med det samme brugernavn på mobiltelefonen, fortæller teleselskabet.

For at bruge programmet Mobil Messenger kræves en telefon med GPRS og Java-understøttelse.

»Produktet har hidtil været forbeholdt de få ejere af de dyre smartphones. Med vores udspil bliver teknologien nu heldigvis endelig gjort tilgængelig for stort set alle, der har en mobiltelefon, der understøtter datatrafik via GPRS. Jeg regner med, at omkring 60 pct. af de danske mobilkunder kan bruge Mobil Messenger, hvis de skifter til CBB Mobil,« siger Teddy Søgaard Pedersen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere