Plads til 300 GB på notebook-harddisk

Allerede i første kvartal af det nye år er Fujitsu klar med den første 2,5-tommers harddisk med 300 GB.

Siden juli måned har Fujitsu solgt en 2,5-tommers harddisk til notebooks med 200 GB kapacitet. Forleden kunne Hitachi så annoncere, at man er på vej med en 250 GB notebook-harddisk, der kommer i en anden halvdel af 2007. Men Fujitsu sover ikke og har nu annonceret en 300 GB notebook-disk, der allerede kan købes fra første kvartal.

Den nye 2,5-tommers harddisk med modelbetegnelsen MHX2300BT har Serial-ATA-interface, 8 MB buffer og Native Command Queing. Harddisken roterer med 4.200 omdrejninger i minuttet (rpm) og er dermed lidt langsommere end Hitachis 250 GB-disk, der roterer med 5.400 rpm.

Fujitsu har opnået den høje kapacitet ved at bruge Perpendicular Recording-teknologi - og en ekstra plade. Konsekvensen er, at harddisken er noget højere end de gængse modeller.

I stedet for 9,5 millimeter har harddisken en højde på 12,5 millimeter - den samme højde som Fujitsus 200 GB notebook-harddisk. Der vil harddisken være for stor til nogle notebook-modeller.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S