Ekspert: TDC-sagsanlæg er forhandling

Når NTC anlægger en sag mod Erhvervs- og Selskabsstyrelsen, er det ren og skær forhandlingstaktik. Det mener en dansk ekspert.

Ifølge en dansk ekspert skal man ikke forvente, at TDC-sagen mod Erhvervs- og Selskabsstyrelsen nogensinde kommer for retten. Sagsanlægget er et eksempel på forhandlingstaktik, men i virkeligheden er det er både for dyrt og for usikkert at føre sagen.

»Når NTC offentliggør sagsanlægget mod styrelsen, er det led i et spil - et forhandlingsspil. Sandheden er, at mange af de her selskaber ikke ønsker at komme ind i retssystemet, fordi det er forbundet med alt for store omkostninger, og fordi der er en forholdsvis stor grad af retsusikkerhed. Derfor er det min vurdering, at de ikke vil vente på, at Højesteret udsiger, hvad der er gældende ret,« siger lektor på Handelshøjskolen i København, Caspar Rose, til ComON.

Caspar Rose, der er ekspert i selskabsret og Corporate Governance, vurderer, at TDC og kapitalfondene har en rimelig god sag, men siger samtidig, at det langt fra er 100 procent sikkert, at de kan komme afsted med den forsøgte tvangsindløsning af mindretalsaktionærerne. På baggrund af usikkerheden om sagens udfald mener han, at det sagtens kan betale sig for NTC at vælge at give samtlige aktionærer en højere kurs for deres TDC-aktier - også selv om det betyder en merudgift på adskillige milliarder kroner.

»Hvis de forholder sig rationelt til det, så er der ingen af parterne, der har en interesse i, at sagen bliver ført helt til Højesteret. Det smarteste ville være, hvis parterne i fællesskab kunne blive enige om at løse konflikten uden om retssystemet - eventuelt med en uafhængig voldgiftsperson, der kan fungere som dommer i sagen,« siger han.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    DevOps Softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist - Beskyt Danmark med os i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird