S: 100 procents bredbåndsdækning nu

I dag er 98 procent af Danmark dækket af bredbånd, men det er ifølge Socialdemokratiet ikke nok. Vi skal op på 100 procent, mener partiet, der har bedt Helge Sander tage affære og inddrage TDC.

Vi kan lige så godt tage skridtet fuldt ud og få bredbåndsdækning i hele Danmark. Det er budskabet fra Socialdemokratiets teleordfører Magnus Heunicke, der har bedt videnskabsminister Helge Sander tage affære og indbyde TDC til drøftelser af hvordan opgaven kan løftes.

I dag har 98 procent af de danske husstande adgang til bredbånd, men hvis vi skal realisere visionen om Danmark som et af verdens førende vidensamfund, er det vigtigt at alle får muligheden for bredbånd og at vi kommer helt i top med 100 procents dækning, anfører den socialdemokratiske teleordfører i et brev til ministeren.

»Jeg mener, at det er helt afgørende, at hele Danmark hurtigst muligt bliver dækket af bredbånd, for at vi kan leve op til vores flotte ry som en af verdens førende IT-nationer,« skriver Magnus Heunicke og fortsætter: »For mig er opskriften til succes (...) at alle danskere får muligheden for at drage nytte af informationsteknologiens mange muligheder.«

For at løfte opgaven foreslår Magnus Heunicke at ministeren indleder en dialog med TDC, med henblik på at få selskabet til at løfte opgaven. Som tak for at løfte opgaven skulle TDC slippe fri for nogle af de samfundsmæssige opgaver som det tidligere telemonopol stadig varetager i dag, ligesom en kompensation også kunne komme på tale, mener ordføreren.

Magnus Heunicke vil tage sagen op med Helge Sander og teleordførerne fra de øvrige partier på deres kommende møde i teleforligskredsen den 20. september. Det har ikke været muligt at få en kommentar fra videnskabsminister Helge Sander.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S