Accenture vil ansætte 50-60 konsulenter

I løbet af de kommende måneder skal Accenture ansætte 50-60 konsulenter - fortrinsvis IT-folk.

I løbet af de kommende måneder skal Accenture ansætte 50-60 konsulenter - fortrinsvis IT-folk, skriver Berlingske Tidende. Det er en udvidelse af medarbejderstaben på 20 procent. Årsagen til nyansættelserne er øget kundeefterspørgsel.

Ifølge direktør Thomas Hartwig ansætter Accenture ikke medarbejdere, uden at mindst 80 procent af deres arbejdstid er afsat på forhånd.

Udvidelsen i Danmark sker samtidig med, at der i Norge netop er blevet fyret 70 ansatte. I Norge har enkelte topfolk endvidere fået deres løn reduceret med 25 procent, skriver avisen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere