Hjælp - min fotoramme har virus

Nu kan selv en fabriksny digital billedramme indeholde en farlig computervirus.

Digitale billedrammer, musikafspillere, harddiske og solbriller med indbygget hukommelse. Det er blot nogle få eksempler på elektroniske produkter, hvor man risikerer at få computeren inficeret med virus, når man tilslutter det nykøbte produkt for første gang.

I USA har mindst tre forbrugere oplevet at en digital billedramme forsøgte at installere virus på computeren. De tre forbrugere har købt det samme produkt fra Advanced Design Systems hos detailkæden Sam's Stores.

Derfor mener SANS Internet Storm Center, at billedrammen er blevet inficeret med malware allerede på fabrikken. Der er tale om et rootkit-lignende program, der kopierer sig selv til computeren og forsøger at fjerne antivirus-software.

Sikkerhedsfirmaet Trend Micro bekræfter, at der er tale om en trojaner kaldet Worm_Agent.TBH, som bl.a. afbryder den automatiske Windows Update-funktion og gør systemfilerne usynlige for at skjule sin spor.

Og det er langt fra det eneste eksempel på, at virus har fundet vej til fabriksnye produkter. Selv Apple måtte i 2006 erkende, at man havde solgt et begrænset antal iPods med virus på harddisken. I oktober 2007 var der Seagate, som solgte harddiske med en password-stjælende trojaner.

Det er ikke kun harddiske, mp3-afspillere og USB-nøgler, der kan indeholde malware, men også andre typer enheder, der tilsluttes computeren. Det kan være mobiltelefoner, settop-bokse, GPS-enheder - eller billedrammer og andet udstyr med sin egen digitale hukommelse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura