Google får ris i Kina

Google er igen i modvind i Kina, efter det er kommet frem, at virksomheden ikke har licens til at drive virksomhed i landet.

Google er kommet i problemer med sin ellers store udvidelse i Kina, efter avisen Beijing News tirsdag skrev, at søgegigantens platform, Google.cn, ikke lever op til de kinesiske myndigheders krav. Det amerikanske firma har ifølge avisen slet ikke tilladelse til at drive virksomhed i landet.

Ifølge Beijing News har Google ingen ICP-licens, eller "Internet Content Provider-tilladelse", som er nødvendig for at drive internetvirksomhed i Kina.

For få uger siden kom Googles i modvind fra anden side, efter beskyldninger at underlægge sig de kinesiske myndigheders krav om censur, for at kunne ekspandere på Kinas internetmarked. Advokater og fortalere for ytringsfrihed, både i og udenfor USA, kritiserede dengang Google for at hindre ytringsfriheden i Kina ved at efterkomme de kinesiske myndigheders krav om censur.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse