Google får ris i Kina

Google er igen i modvind i Kina, efter det er kommet frem, at virksomheden ikke har licens til at drive virksomhed i landet.

Google er kommet i problemer med sin ellers store udvidelse i Kina, efter avisen Beijing News tirsdag skrev, at søgegigantens platform, Google.cn, ikke lever op til de kinesiske myndigheders krav. Det amerikanske firma har ifølge avisen slet ikke tilladelse til at drive virksomhed i landet.

Ifølge Beijing News har Google ingen ICP-licens, eller "Internet Content Provider-tilladelse", som er nødvendig for at drive internetvirksomhed i Kina.

For få uger siden kom Googles i modvind fra anden side, efter beskyldninger at underlægge sig de kinesiske myndigheders krav om censur, for at kunne ekspandere på Kinas internetmarked. Advokater og fortalere for ytringsfrihed, både i og udenfor USA, kritiserede dengang Google for at hindre ytringsfriheden i Kina ved at efterkomme de kinesiske myndigheders krav om censur.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job