Nu kommer det bioniske øje

Australske forskere har udviklet et bionisk øje, der snart skal afprøves på mennesker.

Den australske forsker-alliance Bionic Vision Australia (BVA) har nu præsenteret prototypen på et bionisk øje, som måske kan give blinde synet tilbage – eller i hvert fald hjælpe synshæmmede med at klare sig bedre i dagligdagen. BVA har modtaget mere end 200 millioner kroner i støtte fra den australske regering til sin forskning i kunstigt syn.

Det bioniske øje bruger et videokamera som er anbragt på briller. De indeholder også en processor, der konverterer billederne til digitale signaler og overfører dem trådløst til en modtager, der er implanteret ved øjets optiske nerve. En chip med 98 elektroder sørger for at stimulere den optiske nerve, som overfører de elektriske impulser fra øjets retina til hjernen.

Det forventes at de første forsøg med mennesker kan starte allerede til næste år, og formanden for foreningen Retina Australia, der selv lider af retinitis pigmentosa, forventer selv at få et implantat i den nærmeste fremtid.

Der arbejdes allerede på en andengenerations-model, hvor opløsningen skal være noget højere. Det skal gøre det muligt at læse tekst med store bogstaver og genkende ansigter.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect