Forud for lanceringen af det nye fælleseuropæiske .eu-domæne samler EU-kommissionen erfaringer om domæne-pirater, der i EU-sproget kaldes "cyber-besættere". EU har startet en web-undersøgelse og inviterer alle til at deltage, som har haft problemer med domænenavne.
Det kan f.eks. være, at man har registreret et domænenavn blot for derefter at modtage et truende brev, hvor den "retmæssige ejer" kræver at få navnet tilbage, eller har forsøgt at få registreret et domænenavn for derefter at få at vide, at det allerede er registreret af en anden.
EU vil altså gerne høre fra begge sider - både dem, der beskyldes for at være pirater, og dem, der føler sig krænket - og informationer skal bruges til at finde den rette balance mellem de modstridende hensyn for det nye .eu domæne, fortæller kommissionen.
På nedenstående adresse kan man udfylde et spørgeskema om domæne-pirateri.
Link