Wien åbner for Linux

Næsten halvdelen af de offentlige kontoransatte i Wien får tilbud om at skifte til Linux.

Linux eller Windows? Bystyret i den østrigske hovedstad Wien vil overlade det til den enkelte medarbejder at afgøre, om man ønsker at skifte til Linux eller fortsætte med at arbejde under Windows.

Fra andet kvartal af næste år får 7.500 ud af 16.000 kontoransatte i den offentlige forvaltning i Wien tilbuddet om at kassere Windows og Office og veksle til en open source-baseret platform.

Bystyret forventer at omstillingen vil medføre en engangsudgift på omkring 100.000 euro og årlige omkostninger på 1,1 millioner euro i de første fem år.

It-chefen i Wien, Erwin Gillich, forventer at den »bløde migration« vil reducere udgifterne til omskoling af medarbejdere. De ansatte, som vælger at skifte til Linux, vil sandsynligvis være de mest erfarne pc-brugere, som allerede kender operativsystemet.

I 2006 skal der gennemføres en evaluering af projektets forløb, forklarer Gillich, som ikke tør spå om, hvor mange brugere der vælger at skifte til Linux.

Det østrigske Linux-projekt er betydelig mindre ambitiøst end Münchens planer om at migrere 14.000 arbejdspladser til en open source-platform.

München har dog netop måttet skrinlægge sine planer og vil nu gennemføre en grundig analyse for at afklare, om softwarepatenter kan komme i vejen for projektet.

Men Erwin Gillich mener ikke, at softwarepatenter kan blive et problem for det østrigske Linux-initiativ.

»Vi stoler på, at medlemmerne af EU-parlamentet er fornuftige og vil bane vejen for open source. Vi har desuden valgt en helt anden fremgangsmåde end München,« siger Erwin Gillich.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S