Microsoft som internetudbyder?

Betalingen for din ADSL forbindelse kan risikere at havne i lommen på Microsoft. Ifølge rygter er Bill Gates og kompagni i forhandlinger med internetudbyderen Tiscali.

En af Europas største internetudbydere, italienske Tiscali, diskuterer samarbejde med Microsoft. Et samarbejde, som kan ende i en fusion. Det skriver den italienske avis Carriere Della Sera.

Avisen mener at vide, at Tiscalis grundlægger, Renatu Soru, overvejer at forlade selskabet og sælge sin andel af Tiscali, som udgør 30 procent af aktierne.

Tiscali startede som en lille internetudbyder på den italienske ø Sardinien, men er på rekordtid vokset til en af Europas største. Blandt andet ved opkøb i en række Europæiske lande - i Danmark købte Tiscali internetudbyderen World Online.

Hverken Microsoft eller Tiscali har kommenteret rygterne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere