Danmark har i flere år været den førende bredbåndsnation i Europa, men for to år siden smuttede Holland foran og erobrede førstepladsen. Nu er Danmark tilbage som nr. 1 i den seneste opgørelse fra den europæiske tele-sammenslutning, ECTA.
I Danmark er bredbånd nu installeret i 29 procent af husstandene, mens det kun er 2 procent i Grækenland.
Samlet er der nu 64 millioner bredbånds-forbindelser i de 25 EU-lande, hvilket svarer til 14,1 pct. af husstandene. Det er en vækst på ni procent siden sidste kvartal, men uligheden mellem landene er samtidig blevet større.
ECTA mener at fri konkurrence er den eneste vej til at skabe større udbredelse af bredbånd.
»De lande der klarer sig godt, som Danmark og Storbritannien, har taget skridt for at sikre at der er valgfrihed og konkurrence, mens bredbånds-adgang i haltende lande som Grækenland og Irland stadig domineres af tidligere statsejede selskaber,« siger Steen Clausen, direktør for ECTA.
Blandt de nye EU-medlemslande ligger Estland og Malta i spidsen med 15,8 pct. og 12,8 pct., mens Polen og Slovakiet ligger under 4 pct. Tyrkiet er for første gang med i undersøgelsen og ligger på 3,1 pct.