Efter iPhone kommer Android - til sidst Nokias Symbian

Danske Banks app-rækkefølge: iPhone, Android og engang næste år mobilbank til Nokias Symbian.

Først lancerede Danske Bank firmaets mobilbank til iPhone, så de kunne overføre penge til venner via mobilen. I dag, lidt over en måned senere, kommer mobilbanken til Android. Rosinen i pølseenden bliver næste år Nokias Symbian.

Sådan er Danske Banks platforms-prioritering, når det gælder udviklingen af applikationer til deres kunder.

"Med de tre platforme mener vi, at vi dækker meget bredt," forklarer Kenni Leth, pressemedarbejder hos Danske Bank.

Han kan ikke give en mere præcis lanceringsdato for applikationen til Nokias Ovi Store, men det vil være en gang næste år, siger han.

"Vi er gået i gang med udviklingen," siger han, som tilføjer, at banken løbende holder øje med, om nye platforme skulle blive relevante.

Danske Bank har analyseret mobilbrugernes adfærd for at finde den rette rækkefølge for app-lanceringer, forklarer underdirektør Peter Rørsgaard fra Danske Bank.

"Vi har valgt det ud fra, hvor kunderne er i dag; hvem er det, der bruger smartphones og downloader apps. Der kan vi se på de statistikker, vi har, både over Danmark og de nordiske lande, at det er iPhone og Android, som trækker," siger underdirektøren.

Så er det lige meget, at Nokia sælger flest mobiler.

"Jeg ved godt, at Nokia sælger flere telefoner, men er det ikke dem, som bruger dem intelligent og har det største dataforbrug," siger Peter Rørsgaard.

Banken fortæller, at omtrent 75.000 iPhone-brugere har hentet mobilbanken på en måned.

”Vores mål var 50.000 downloads inden nytår, men med den store interesse har vi opjusteret vores forventninger til 150.000 downloads”, siger Peter Rørsgaard.

De kunder, der i dag ikke ejer en iPhone eller Android-telefon, har mulighed for at benytte en browserbaseret mobilbank via url'en mobil.danskebank.dk. Den browserbaserede mobilbank, der er et gammelt tilbud fra banken, kan bruges med NemID, fordi banken har lavet en logon-løsning uden den sædvanlige java-aplet, som normalt kræves  til NemID. Den browserbaserede mobilbank har lidt flere funktioner end applikationerne til iPhone og Android, hvor kunden eksempelvis ikke kan betale regninger med PBS.

ComON spørger læserne: Hvis du skulle udvikle en applikation, hvilken rækkefølge i mobil-miljøerne ville du så vælge? Hvorfor?

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect