Skype 4.0 er færdig

Så er Skype 4.0 til Windows færdig. Både lyd- og videokvaliteten har fået et nøk opad.

Skype har i dag frigivet den færdige version 4.0 af sin klient til ip- og videotelefoni. For alle dem, der allerede har stiftet bekendskab med de forskellige betaversioner af 4.0, er der ikke de store ændringer. Men i forhold til ældre udgaver er der flere nyheder, herunder forbedret lyd- og billedkvalitet.

Ifølge Skype er det især forbindelser med lav båndbredde - f.eks. hvis man ringer op med et dial-up modem - hvor man kan høre en markant forskel i lydkvaliteten. Programmet skulle nu også være bedre til at tilpasse lyd- og videokvaliteten i realtid baseret på svingninger i båndbredden.

Video har nu fået en mere central rolle i programmet og der er kommet en ny brugerflade, der samler alle elementer i ét vindue. Der skulle også være forbedret understøttelse af headsets, mikrofoner og webcams.

Den danske version 4.0 kan hentes hos Skype.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere