Internet-aktion skal lamme Echelon

For tredje år i træk gennemføres Jam Echelon Day - en aktion, der skal lamme spionnetværket Echelon ved at oversvømme det med beskeder.

Den 21. oktober gennemføres for tredje år i træk et angreb, der skal lamme spionnetværket Echelon, den såkaldte 'Jam Echelon Day'. Taktikken bag angrebet er at oversvømme Echelon med e-mails indeholdende ord, som systemet forventes at fange - for at tvinge systemet i knæ.


Protest-mailen, der skal sendes af sted, skal indeholde 1700 ord, som Echelon forventes at reagere overfor. På hjemmesiden kan man finde listen med de mange ord.


Da Jam Echelon Day opstod for tre år siden var eksistensen af spionnetværket stadig usikkert. Siden har medier over hele verden gravet papirer frem der - om ikke beviser - så kraftigt antyder eksistensen af et elektronisk spionnetværk drevet af lande som USA, England og New Zealand.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse