HD-DVD-film florerer på pirat-sites

De første HD-DVD-film er begyndt at se dagens lys på nettet. Det sker knap tre uger efter, at det er lykkedes en hacker, at knække det hidtil mest sikre kopisikringssystem - AACS.

Den næste generations DVD-film er småt begyndt at florere på nettet via BitTorrent.

Det sker ganske få uger efter, at det er lykkedes en hacker at knække koden til den hidtil mest sikre kopisikringssystem - AACS.

Ifølge sitet TorrentFreak er det lykkedes pirater at lægge en cracket HD-DVD-kopi af science fictions-filmen Serenity på BitTorrent-netværket.

Dog må filmpirater med hang til fremtidsfilm væbne sig med stor tålmodighed. Piratkopien af Serenity, der florer på BitTorrent, fylder ifølge Itavisen.no 19,6 GB. Og det er fire gange så meget som almindelige pirat-DVD-filer.

Udover filmen Serenity skal The Chronicles of Riddick, King Kong, Batman Begins og 12 Monkeys ligeledes have fundet vej til BitTorrent-netværket.

Kopibeskyttelsen AACS (Advanced Access Content System) er udviklet af chip-giganten Intel i samarbejde med blandt andet Disney, Microsoft, Toshiba og Sony i et forsøg på at beskytte højopløsningsformater på HD-DVD og Blu-Ray-skiver.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere