Regeringen fusker med jobkort-tal

Fagforeningen HK/Privat mener at regeringen fusker med tallene for import af udenlandske it-specialister. De reelle tal er langt højere end det, der fremgår af den officielle statistik.

HK/Privat retter nu et skarpt angreb mod regeringen. Fagforeningen mener at den officielle opgørelse over antallet af udenlandske specialister der kommer til Danmark bygger på forkerte tal. De reelle tal er op til 50 procent højere end det, regeringen oplyser.

I regeringens velfærdsoplæg fra april 2006 hedder det blandt andet:

»I dag gives opholdstilladelse til udlændinge med jobtilbud indenfor for bestemte brancher, fx it-specialister, ingeniører og læger. Ordningen anvendes kun i begrænset omfang. I 2005 kom 609 personer til Danmark på jobkort-ordningen, heraf var 447 it-specialister - flest fra Indien og USA. Det foreslås at føje flere jobtyper til listen, der udløser opholdstilladelse«.

Men konklusionen »ordningen anvendes kun i begrænset omfang« skyldes imidlertid, at regeringen kun medtæller arbejdstilladelser på selve jobkortordningen. HK/Privat henviser til, at der findes andre specialister som kommer til landet efter høring.

Hvis tallene for jobkort og andre ordninger lægges sammen er resultatet en import af 734 specialister i 2004 og 941 i 2005. For det indeværende ligger tallet på 399 (januar-april), og prognosen for hele året lyder på 1.197.

I forhold til det tal - 609 - som regeringen oplyser i velfærdsoplægget, er der dermed tale om en forskel på 50 procent. Fagforeningen mener at der er tale om en bevidst undervurdering af den faktiske situation.

HK/Privat henviser desuden til, at det er forkert at regne ud fra, hvor mange nye tilladelser der er givet. Opholds- og arbejdstilladelser gives desuden normalt for et år ad gangen, men for specialister og forskere kan tilladelsen imidlertid gives for tre år ad gangen.

Derfor bør opgørelsen i stedet fokusere på, hvor mange udenlandske specialister der er i landet netop nu, mener fagforeningen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S