Organisationer: It er Danmarks redningsplanke

It står højt på den politiske dagsorden, men stadig ikke højt nok, lyder det fra en række it-organisationer, der mener at it kan være Danmarks redningsplanke i den globaliserede verden.

Selv om it allerede i dag står højt på den politiske dagsorden som en af grundpillerne i det moderne vidensamfund, som skal gøre Danmark i stand til at stå mål med lavtlønslande som Kina og Indien i en stadig mere globaliseret verden, så er det ikke nok.

Det mener de fire organisationer Dansk IT, IT-Brancheforeningen, Prosa og Finansforbundet. Derfor fremlægger kvartetten nu et udspil med titlen "IT og globalisering", for at gøre det politiske miljø opmærksom på behovet for endnu større fokus på it-området som den drivende kraft.

»Danmark står i dag i en unik udgangsposition med stor it-parathed og en velfungerende it-infrastruktur. Med en fortsat fokusering kan vi bringe Danmark i verdensklasse med øget velfærd og flere jobs som mål. Men med morgendagens krav til Danmark som konkurrencedygtig vidensøkonomi er det imidlertid nødvendigt med en øget politisk bevågenhed og fokus på området,« skriver de fire organisationer i deres oplæg, der blandt andet er målrettet mod arbejdet i regeringens globaliseringsråd.

I oplægget opremser organisationerne 15 tiltag på it-området, heriblandt en mere målrettet organisering af den offentlige it-udvikling gennem etablering af en offentlig it-governance model og en fordobling af antallet af højtuddannede it-kandidater over fem år.

»Vi er meget langt efter hvad angår uddannelsen af kandidater. Tallet er fem gange mindre end i Irland,« siger næstformand i IT-Brancheforeningen og direktør for Microsoft i Danmark, Jørgen Bardenfleth.

Også en omlægning af datamatikeruddannelsen til en professionsbachelor og en handlingsplan for åbne standarder i den offentlige sektor står på ønskelisten hos it-kvartetten.

It-området er sammen med nano- og bioteknologi valgt ud som fokusområder for regeringens prestigeprojekt, Højteknologifonden, der allerede i år uddeler 200 millioner kroner til forskningssamarbejder mellem private og offentlige institutioner. Men ifølge it-branchen er det blot en dråbe i havet.

»Ja, vi har fået Højteknologifonden. Men de nødvendige midler er langt fra tilstede,« understreger Jørgen Bardenfleth, der repræsenterer it-erhvervet i globaliseringsrådet.

De fire organisationer har ikke noget bud på hvad deres 15 forslag vil koste.




Fakta: De 15 konkrete forslag fra it-organisationerne er inddelt i fem kategorier:

1. IKT-uddannelser:
• IKT-færdigheder i folkeskolen bør måles i PISA-undersøgelser
• Antallet af højt uddannede IKT-kandidater skal fordobles over fem år
• Øget international udveksling af danske og udenlandske IKT-studerende
• Datamatikeruddannelsen redesignes til en professionsbachelor

2. IKT-forskning og -udvikling:
• Flere ressourcer til offentlig IKT-forskning og - udvikling
• Forpligtende handlingsplan for overholdelse af Barcelona-målsætningen
• Opgradering af forskningsnettet og øget internationalt forskningssamarbejde

3. Digital forvaltning - eksportvare under globaliseringen:
• Øgede investeringer og bedre organisering af den offentlige IKT-udvikling
• Forpligtende handlingsplan for åbne systemstandarder i den offentlige sektor
• Etablering af effektivt og innovativt offentligt udbudsmarked

4. IKT-iværksættere og kapital:
• Udvidet adgang til skattefradrag for forsknings- og udviklings-omkostninger
• Forbedret adgang til indskud på etableringskontoordningen
• Genoplivelse af iværksætterstipendieordningen

5. IKT-kompetence:
• Øget anerkendelse af certificeringer i det offentlige efter-/videreuddannelsessystem
• Forøgelse af taxameter-finansieringen af offentligt udbudt efter-/videreuddannelse




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere