Kunst fra Danmark skal sendes ud i rummet

En underviser ved Aalborg Universitet har fundet et meget utraditionelt sted at udstille sine værker. Hans kunst skal sendes med en japansk satellit med retning mod rummet.

Normalt foregår kunstferniseringer med et glad hvidvin i hånden på et galleri, men når det kommer til kunst, så er det normalt at bryde grænser.

Det gør kunstneren Tony Brooks i særdeleshed.

Brooks er kunstner, interaktivitetsforsker og underviser på Aalborg Universitets afdeling i Esbjerg. Og når han om kort tid præsenterer et kunstværk for offentligheden, så bliver det om bord på en japansk satellit på vej mod rummet.

Satellitten og kunstudstilling skydes af sted fredag.

Satellitten Sprite-Sat er en del af et projekt på Tohoku Universitet i Japan. Det primære formål med opsendelsen er at studere lyn. Men som tillæg har kunstnere fra hele verden fået lov til at sende værker til rumudstillingen. Tony Brooks er dog blevet opfordret til at deltage på grund af et tidligere samarbejde med japanerne.

Hans bidrag er et billede af handicappede portugisiske børn, der er i gang med at skabe et kunstværk. På satellitten er billedet skabt at bittesmå felter, der i alt skaber et billede på tre gange tre centimeter trykt med fotolitografisk teknologi på en af satellittens antenner.

Det bliver dog også muligt at se de deltagende kunstværker på nettet.

Der ligger mere information om Tony Brooks arbejde på
Aalborg Universitet her.

Tony Brooks er leder af forskningsgruppen SensoramaLab og underviser på Medialogi-uddannelsen, som kombinerer teknologierne bag film, musik, computerspil, kunst og underholdning.
Han arbejder især med teknologier udviklet til handicappede. Blandt andet ved at trække spil-elementer ind i redskaber og systemer til genoptræning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere