DIBS sætter sig på internetbetalinger

Opkøber konkurrenterne Fri Betaling og WebPay.

DIBS, der kalder sig Nordens førende leverandør af  betalingstranaktioner på nettet, er blevet endnu mere dominerende på markedet. Selskabet har opkøbt de alternative tjenester FriBetaling og Webpay fra ejerfirmaet Info-Connect.

FriBetaling har ifølge en pressemeddelelse opnået en betydelig markedsandel på det danske marked.

DIBS og Info-Connect har i fællesskab udviklet en teknisk løsning, således at Fri Betalings og WebPays kunder kan afvikle betalingstransaktioner gennem DIBS’ systemer uden at skulle foretage tekniske ændringer. Til gengæld får kunderne nu adgang til ny funktionalitet gennem DIBS, som bl.a. understøtter kundernes salg i nye geografiske markeder. DIBS overtager ikke nogen medarbejdere i forbindelse med købet og vil servicere de nye kunder fra sin eksisterende danske organisation.

”Købet af Fri Betaling og WebPay ligger i naturlig forlængelse af vores strategiske mål om at drive konsolideringen i markedet for betalingsløsninger. Vi ser gode muligheder for at udvikle relationen med Fri Betalings og WebPays kunder og glæder os til at servicere dem fremover. Samtidig ser vi frem til at udvikle partnerskabet med Info-Connect, som vi har lært at kende som en yderst kompetent og kundeorienteret virksomhed”, siger Lars Friis, direktør for DIBS A/S.

 

 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job