IconMedialab overtager med virkning fra oktober aktiviteterne i web-bureauet Eisenstein. Stifteren, Balder Olrik, ansættes som kreativ direktør i IconMedialab. Et tegn på at vinderne af udskilningsløbet i web-branchen begynder at vise sig.
»Jeg glæder mig til samarbejdet med IconMedialab, for det giver mine eksisterende kunder både større bredde af ydelser og større leverancekraft. Samtidig får jeg mulighed for at koncentrere mig om udvikling af IconMedialabs kreative og kommunikative kompetencer, siger Balder Olrik i en kommentar til overtagelsen.
Kundeporteføljen hos Eisenstein tæller i dag blandt andre Nokia, Lindhardt og Ringhof og Ilva, oplyses det.
IconMedialab Danmark har gennemgået en trimning, en økonomisk reorganisering og en større struktur ændring, siden administrerende direktør Erik Lorenz tiltrådte sidste år.
»Det er jo ingen hemmelighed, at vi har rebet sejlene og ventet på lidt mildere vinde fra markedet. Samtidig har vi fået styr på omkostningerne og optimeret vores leveringer. Mantraet er: Kvalitet der virker - leveret til tiden og på budgettet. Det har givet resultater - og vi arbejder nu med en fortsat konsolidering,« siger Erik Lorenz Petersen,
administrerende direktør i IconMedialab.