KMD sælger IT-datterselskab

Kommunedata har solgt datterselskabet TR-Partner med 55 ansatte i Århus til det canadiske IT-firma Trapeze Software.

Beslutningen om at sælge datterselskabet begrundes med KMDs strategi om at vokse indenfor de kerneområder, hvor selskabet står stærkt, og trække sig ud af andre markeder. TR-Partner udvikler og markedsfører IT-systemer til kollektive trafikselskaber, blandt andet køreplaner og vagtplaner.


- Vi trækker os ud af markedet for IT-systemer til kollektiv transport for at koncentrere os yderligere om vore kerneområder, som er offentlig IT og Internet, siger administrerende direktør Lars Monrad-Gylling, KMD, i en pressemeddelelse.


Prisen for TR-Partner var omkring 10 mio. kr. Datterselskabet har haft svært at tjene penge på bundlinien inden for det begrænsede geografiske og forretningsmæssige område, som er IT til busdrift i Skandinavien.


For de nye canadiske ejere skal selskabet fungere som et brohoved til Europa.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere