Microsoft lapper sikkerhedshuller i Windows

Microsoft opfordrer brugere af Windows til at hente deres seneste sikkerheds-opdatering, der lapper 20 huller i sikkerheden.

Februar-udgaven af Microsofts faste opdatering af Windows indeholder 12 patches, der skal fjerne 20 sikkerhedshuller, som allerede udnyttes af hackere.

Halvdelen af de nye patches kategoriseres som kritiske. De dækker huller i sikkerheden, som kan udnyttes til at overtage pc'en fra brugeren, for eksempel fra en falsk hjemmeside eller ved at få brugeren til at åbne en vedhæftet fil over email.

Svaghederne findes i programmer som Word, Excel, PowerPoint, Internet Explorer og Microsofts Malware Protection Engine, som Microsoft udviklede til at opdage vira og spyware, der inficerer en pc. Udgaver af disse programmer på Windows 2000 og XP kan have svaghederne, og brugere der i tvivl om, hvorvidt deres systemer er omfattet, opfordres til at søge informationer på Microsofts sikkerhedssider på nettet. Mange brugere vil dog automatisk modtage den nye opdatering.

Især hullerne i Word er i de sidste uger blevet udnyttet af hackere.

Microsoft udsender en fast sikkerhedsopdatering, der planmæssigt udkommer den anden tirsdag i måneden.

Ingen af de nye patches i opdateringen påvirker den seneste udgave af Windows, Vista, som blev udgivet sidst i januar.

Læses lige nu

    Aller Media A/S

    Developer

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job