Schweizisk fiasko trækker TDC-salgspris ned

TDC's aktiviteter i Schweiz er mere end halveret i værdi og er en væsentlig faktor for fastsættelsen af den aktuelle salgspris for hele koncernen, vurderer analytikere.

Den pris som to grupper af kapitalfonde er parat til at betale TDC's aktionærer for den danske telegigant kunne have været langt højere, hvis ikke det var for selskabets schweiziske fiasko. Det vurderer en række analytikere over for Berlingskes Nyhedsmagasin.

TDC har mellem år 2000 og 2003 investeret i alt 34 milliarder kroner i TDC Switzerland, men kan angiveligt nu kun få mellem 9 og 16 milliarder kroner for aktiviteterne i alpelandet, vurderer flere analytikere. Dermed er de schweiziske besiddelser mere end halveret i værdi.

Et frasalg af de schweiziske aktiviteter vil sandsynligvis være et af en ny TDC-ejers første træk og derfor er netop prisen for TDC Switzerland af afgørende betydning for den samlede pris på TDC.

TDC havde mandag morgen over for ComON ingen kommentarer til historien.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S