Det spanske datterselskab af annoncenetværket ad pepper media og PortalWAP, Spaniens første webportal til WAP-platformen, er gået sammen om at lancere den første online annoncekampagne der er designet til trådløs kommunikation via mobiltelefoner.
Det fælles pilotprojekt, udviklet på foranledning af en førende spansk bank, skal bruges til at vurdere mulighederne i WAP-annoncer.
"Den mulighed som Globalcom og dens PortalWAP giver os for at udvikle nye systemer for kommunikation af reklamer er af stor værdi for os", siger Axel Serena, direktør, ad pepper media Spanien S.A. "Det er meget klart for os, at online annoncering for håndholdte apparater ikke skal begrænses til traditionelle formater så som bannere. ad pepper media har pligt til at finde nye løsninger for vores klienter," konkluderer Serena.